אתר עיריית תל אביב
ראשי > ארכיון עירוני > החודש לפני > חנוכת שרות נוסעים סדיר בקו רכבת תל אביב - חיפה
החודש לפני
 
חנוכת שרות נוסעים סדיר בקו רכבת תל אביב - חיפה
הקודם אלבום תמונות הבא
כותרת תמונה
תאריך : 20/09/1949
ב-20 בספטמבר 1949 נפתח לנוסעים שירות הרכבת הסדיר בקו תל אביב-חיפה במעמד חגיגי, ורכבת הנוסעים הראשונה הגיעה מחיפה לתל אביב.

בניית התחנה שבאה להחליף את צריף העץ  שהיה במקום נמשכה כחודש ימים והסתיימה אור ליום הפתיחה. התחנה שכונתה "תל אביב צפון" נמצאה לצד כביש תל אביב הרצליה, בסמוך לגשר הירקון.היום היא מכונה תחנת בני ברק. היא נועדה לשמש תחנה קבועה למשאות ותחנה זמנית לנוסעים ,עד שהמסילה החדשה תחצה את תל אביב בכיוון דרום.
בשעה 9:29 הגיעה הרכבת בת חמשת הקרונות מחיפה, לקול תרועות הקהל שהמתין לה בתחנה  החדשה המקושטת בדגלים לכבוד האירוע. שר התחבורה, דוד רמז, פתח את הטכס בהודיעו ש"הוא מגיש בזה על סף שנת תש"י למדינת ישראל, לממשלת ישראל, לעיר תל אביב על בנותיה , לחיפה רבתי ובנותיה, לכל ערי הארץ, מושבותיה ומשקיה, את מעשה-בראשית של תנועת נוסעים סדירה ותקינה ככל האפשר בתנאים הקיימים". סגן ראש העירייה, אליעזר פרי, שברך בשם העירייה אמר בין היתר, כי התחנה נבנתה ב"טמפו" (קצב) אמריקאי, שצריך להיות גם טמפו ישראלי", ואיחל למשרד התחבורה ש"יוסיף לעשות עד סלילת קו רכבת, שיעבור את תל אביב במנהרה עד לנמל עמוק-מים של תל אביב"

 

בתחילת פעולתו של הקו עברו בו בכל יום 4 רכבות. הראשונה והאחרונה היו רכבות אקספרס, שמשך נסיעתן היה שעתיים ורבע, בעוד השנייה והשלישית היו רכבות-מאסף, שעברו את המרחק בין תל אביב לחיפה בשעתיים וחצי. ברכבת החדשה הייתה מחלקה אחת בלבד, שהורכבה מקרונות המחלקה השנייה והשלישית מימי המנדט ששופצו וחודשו: "במקום אצטבאות הברזל אצטבאות עץ נאות. במקום המושבים הנוקשים ריפודי צמר גפן מצופים עור מלאכותי. ואף המקום רחב יותר. במקום 116 מקומות בקרון אחד של המחלקה השלישית בימי ממשלת המנדט, מסובים עתה באותו קרון על כורסות נוחות 80 נוסעים". כך נכתב ב"ידיעות עיריית תל אביב" מאותה תקופה. מיום פתיחת הקו בכ"ו אלול תש"י עד ערב ראש השנה תשי"א עברו בקו זה 10,000 נוסעים. ב1954 הוארך הקו והגיע עד תחנת הרכבת ברחוב ארלוזורוב,שנחנכה רשמית ב-3 בנובמבר 1954..

 
תמונות ומסמכים נלווים
 
חפש


ארכיון עירוני
© כל הזכויות שמורות לעיריית תל-אביב-יפו, אבן גבירול 69, טלפון: 1-599-588888
.האתר מספק מידע כללי בלבד. הנוסח המחייב הוא זה הקבוע בהוראות הדין הרלוונטיות כפי שיהיו בתוקף מעת לעת