אתר עיריית תל אביב
ראשי > ארכיון עירוני > אתרים ועברם > פארק וולפסון והכיכר הלבנה
אתרים ועברם
 
פארק וולפסון והכיכר הלבנה
הקודם אלבום תמונות הבא
כותרת תמונה
תאריך הקמה : 19/04/1976

הפארק ע"ש אדית ואייזיק וולפסון ממוקם על גבעת חול בדרום-מזרח תל אביב. הגבעה גובלת ברחובות דרך השלום, כביש הטייסים ולה גארדיה.

הפארק תוכנן ע"י אדריכלי הנוף יוסף סגל, צבי דקל וא. מילר. לפי תוכניתם "על מנת להבטיח בילוי שקט ונעים בפארק, למרות התנועה הסואנת סביבו, עוצבה מחדש הטופוגרפיה של המקום, תוך שמירה על אופי הגבעה: נבנו קפלים בקרקע למיסוך מרעש, ונוצרו אזורים עם מיקרו-אקלים המוגן הן מרוחות הים והן מרעש וממזהמי סביבה אחרים". אזורים אלה תוכננו לשמש למגוון פעילויות: משטחי דשא משופעים היוצרים אמפיתיאטרון טבעי, פינות משחק לילדים, מגרשי ספורט, אגם ופינות למנוחה ולפיקניק. עצי השקמים העתיקים שהיו נטועים על הגבעה שולבו בגן החדש. הפארק נחנך ב-19 באפריל 1976 בהשתתפות התורמים אדית וסיר אייזיק וולפסון נדבן ואיש עסקים יהודי מאנגליה.

 

כבר בשלבי התכנון המוקדמים התגבש הרעיון לשלב אמנות סביבתית בפארק. לשם כך הוזמן ב-1977 האמן, דני קרוון. התכנון הראשוני היה להקים בפסגת הגן, המהווה מקום תצפית ייחודי על העיר ועל הים מסעדה או בית קפה. אולם לקרוון הפריע הרעיון, שהגישה לנקודת תצפית זו תוגבל ע"י כך רק לבעלי האמצעים מבין הפוקדים את הגן, ועל כן הציע במקומם מגדל תצפית, ממנו יוכלו כל המבקרים להשקיף על הנוף. המגדל מסתיר למעשה מגדל אזעקה מפלדה שהיה במקום ולא ניתן היה להזיזו. ממדי מגדל האזעקה הכתיבו לכן את ממדי מגדל התצפית. לצד המגדל כיכר פיסולית עם מספר צורות גיאומטריות: הראשונה היא פירמידה דמויית אוהל שבצידה הדרומי חריר המאפשר חדירת קרן אור הנעה על הרצפה, ומגיעה לקו המסומן על הרצפה בשתים עשרה בצהריים; לידה - אמפיתיאטרון שקוע המהווה מעין פירמידה קטומה הפוכה. כמו כן יש כיפה חצויה שבין שני חלקיה עץ זית, המהווה חדירה של הגן אל תוך הכיכר ושקע בצורת חצי כדור המהווה מוקד גלישה מבוקש במיוחד לילדים המבקרים בגן. תעלת מים חוצה את הכיכר ואת המדרגות המובילות אליו. קרוון בחר לבנות את האתר בבטון לבן, בשל היותו חומר בנייה מודרני המאפיין את תל אביב.

 

היצירה נקראת "כיכר לבנה", כי בעיני האמן כיכר היא מקום בו אנשים יכולים להיאסף, להלך, לפעול או לנוח. זוהי מחווה של דני קרוון לעיר הלבנה ולאברהם קרוון, אביו, שהיה שנים רבות הגנן הראשי של תל אביב.

 
תמונות ומסמכים נלווים
 
חפש


ארכיון עירוני
© כל הזכויות שמורות לעיריית תל-אביב-יפו, אבן גבירול 69, טלפון: 1-599-588888
.האתר מספק מידע כללי בלבד. הנוסח המחייב הוא זה הקבוע בהוראות הדין הרלוונטיות כפי שיהיו בתוקף מעת לעת