אתר עיריית תל אביב
ראשי > ארכיון עירוני > תאריכים בתולדות העיר > מחמוד אבו נבוט או מחמוד אגא – מושל יפו בשנים 1807 -1818
תאריכים בתולדות העיר
 
מחמוד אבו נבוט או מחמוד אגא – מושל יפו בשנים 1807-1818
הקודם אלבום תמונות הבא
כותרת תמונה
עוד בנושא
מסגד מחמודיה
סביל אבו נבוט
בשנת 1807 כבש מחמוד אגא שנתכנה "אבו נבוט", הממלוכ (עבד) של מושל עכו סולימאן פחה את יפו מידי אבו מרק, ששלט לסירוגין ביפו לאחר נסיגת צבא נפוליאון. 

לאות תודה מינה אותו סולימאן (שיפו נכללה לפי פקודת השולטן בתחומי שלטונו) למושל יפו. הכינוי "אבו נבוט" אבי האלה, בא למוחמד אגא בשל אכזריותו: לפי האגדות שנרקמו סביב דמותו לא הסס להניף את אלתו על מי שעורר את חמתו.

אולם לצד אכזריותו נודע אבו נבוט גם כבונה ומשקם של יפו: העיר וחומותיה, היו הרוסות במידה רבה בהגיעו לשלטון, בשל שנים של מאבקים על השלטון בה, ורבים מתושביה עזבוה. אבו נבוט שיקם את חומות העיר וביצר אותה מחדש, אטם את רוב שעריה והפרצות בחומה והשאיר שער ראשי אחד, שהיה נסגר מדי ערב עם שקיעת החמה עד לבוקר שאחריו. מול שער זה, הוקם ב1909- סביל (רהט) ששימש את הבאים בשערי העיר, והוא נקרא על שם סולימאן פחה סביל סולימאן. שרידי סביל זה מצויים עד היום על הקיר הדרומי של מסגד המחמודיה, הגדול שבמסגדי יפו ששופץ גם הוא על ידי אבו נבוט  ונקרא על שמו. מעל הסביל כתובת ועליה תבליט החותם המלכותי של השולטן העותמני, מחמוד חאן השני, ששלט בשנים 1808-1839. הכתובת מתארת את פעולות השיפוץ והשיקום במסגד: ב-1809 נערך שיפוץ ראשון של המסגד, במהלכו הוקם סביל סולימאן, ובשנת 1812 נעשה  ע"י אבו נבוט שיפוץ נוסף  יסודי ומקיף של המחמודיה. לצורך שיפוץ זה נלקחו מחורבות קיסריה ומאתרי עתיקות נוספים עמודים שהוצבו בחצר המסגד כשהם הפוכים והכותרות כלפי מטה, וכך נוצרה חצר פנימית מוקפת סטיו של עמודים וביניהם קשתות. אבו נבוט הקים סביל נוסף ממזרח ליפו, בדרך בין יפו לירושלים (היום על דרך בן צבי), הקרוי על שמו סביל אבו נבוט. אבו נבוט תרם גם לעידוד כלכלתה של יפו: שיקם  את נמלה, הקים בו בית מכס, וכן הקים חאן חדש ושוק ששמש כשוק המרכזי של העיר עד שנהרס בתחילת המאה ה20- ע"י מושל אכזר לא פחות חסן בק.

 

בשנת 1818, בשעה שנעדר אבו נבוט מיפו, כבש סולימאן פחה את העיר ומינה את בן אחיו מוסטפא למושלה.

אבו נבוט ברח למצרים וכשנתיים לאחר מכן מונה למושל סלוניקי.

 
תמונות ומסמכים נלווים
 
חפש


ארכיון עירוני
© כל הזכויות שמורות לעיריית תל-אביב-יפו, אבן גבירול 69, טלפון: 1-599-588888
.האתר מספק מידע כללי בלבד. הנוסח המחייב הוא זה הקבוע בהוראות הדין הרלוונטיות כפי שיהיו בתוקף מעת לעת