אתר עיריית תל אביב
ראשי > ארכיון עירוני > מקומות שהיו ואינם > בית העם
מקומות שהיו ואינם
 
בית העם
הקודם אלבום תמונות הבא
כותרת תמונה
"בית העם" נפתח ב-7 ביולי 1925 במגרש בפינת הרחובות בן יהודה ושלום עליכם, במקום בו עומד היום בית אל על.השם "בית העם" מטעה במקצת, כי תחילה לא היה זה בית כלל אלא שטח פתוח: גבעת חול מוקפת גדר קרשים.מטרת מייסדיו הייתה לאפשר לתושבי תל אביב, ובמיוחד דלי האמצעים ביניהם ובני הנוער, להרחיב השכלתם  ולבקר בהרצאות, קונצרטים והצגות במחירים שווים לכל נפש.
תושבי העיר נהרו בהמוניהם לגבעת חול זו, וישבו על הקרקע תחת כיפת השמים. בשנתיים הראשונות לקיומו בקרו בבית העם יותר מ-400,000 איש.
הפעילות במקום כללה סדרות של הרצאות בנושאים כמו הסטוריה, פילוסופיה, תנ"ך ואמנות, הרצאות בענייני דיומא,דיונים ביצירות ספרותיות חדשות  וכן הצגות תיאטרון וקונצרטים.מאוחר יותר אף הוקרנו במקום סרטים.
בשנת 1925 קיבל המקום את אישור ממשלת המנדט כחברה ששמה " חברת בית עם בע"מ ", והותר לה להנפיק מניות בנות לירה כל אחת לשם הקמת בניין לאוניברסיטה עממית, ספריה ואולמי הרצאות ומופעים. כל בעל מניה נחשב לחבר בית העם. בעזרת הכסף שנאסף הוקם ב-1927 צריף עשוי קרשים, שנועד לאפשר באופן ארעי קיום הצגות וקונצרטים במקום גם בחודשי החורף. הרופא הממשלתי סרב לתת רשיון לצריף זה לשמש מקום לפעילות תרבותית להמונים, ודרש להרוס את מבנה הקרשים בטענה שרק מבנה עשוי אבן, בטון או לבנים מתאים  מבחינה בטיחותית לשמש כאולם לקוצרטים, הצגות והרצאות. אולם בהשתדלות ראש העיר דאז, דוד בלוך, נדחתה הריסת הצריף שוב ושוב והארעי הפך לקבוע.
בבית העם הופיעו אמנים מפורסמים שבקרו בארץ כמו הכנר יאשה חפץ ותיאטרון הבימה שערך בארץ מסע הופעות לפני שהשתקע בה סופית. הוא שמש גם אולם קבע להופעות התיאטרון הסאטירי "המטאטא". כשהשתקע תיאטרון הבימה בארץ ובקש להפוך את בית העם למשכנו , מחה על כך  תיאטרון המטאטא במכתב לעירייה, בו הוא מביע את חששו מאובדן ביתו ומאובדן פרנסתן של עשרים המשפחות של שחקניו.
כשהחלו בסוף שנות החמישים שמועות על הכוונה להרוס את בית העם, כתב על כך נתן אלתרמן:"התיאטראות מזדקנים מהר. שפע חיים ממלא אותם מערב עד חצות, מבמה ועד יציע,ובהתנדף הקהל בא הקפאון...התיאטראות מזדקנים מהר. הגודש הרב, התמציתיות העשירה של חייהם המחותכים, גורמים לכך. כל בניין ציבורי נראה מקץ שנתו הראשונה ותיק במאה שנה מבתי הפרט הסובבים אותו, כי רבבות חיים עברו בו והוא נתפייח בעשן שנותיהם, וזקנתו לא תשישות היא,כי אם השתרשות וכוח, לא משענת אלא מגן. כך היה גם לשני הנפילים אשר על חופי הרחוב האחד(בןיהודה) "בית העם" ו"גן רינה". הנאהבים והבודדים - מי כמוהם אביון ביסודות וחומה, מי כמוהם רעוע וחסר גג וכבד- שערים, אך מי עוד העמיק שורשים כל כך במקום הזה, מי היה עוד כמוהם לנתח חיים וראווה, אשר בלעדיו לא יתואר נופו של הרחוב הזה . ביום בו יבואו לקיים את גזר הדין אשר נחרץ במועצת העיר ולעקור את בית העם אל מקום אחר - ביום ההוא תזעק האדמה תחתיו מכאב..."
בשנת 1959 נהרס בית העם.

 
תמונות ומסמכים נלווים
 
חפש


ארכיון עירוני
© כל הזכויות שמורות לעיריית תל-אביב-יפו, אבן גבירול 69, טלפון: 1-599-588888
.האתר מספק מידע כללי בלבד. הנוסח המחייב הוא זה הקבוע בהוראות הדין הרלוונטיות כפי שיהיו בתוקף מעת לעת