אתר עיריית תל אביב
ראשי > ארכיון עירוני > אתרים ועברם > בית דיזנגוף
אתרים ועברם
 
בית דיזנגוף
הקודם אלבום תמונות הבא
כותרת תמונה
עוד בנושא
השדרה ראשונה – שדרות רוטשילד
חנוכת מוזיאון תל אביב בבית מאיר דיזנגוף
מאיר דיזנגוף
הכרזת המדינה בתל-אביב ותל-אביב בירה זמנית
כתובת : שדרות רוטשילד 16
הבית שבו התגוררו צינה ומאיר דיזנגוף, ראש העירייה הראשון של תל אביב, היה מהבתים הראשונים של שכונת "אחוזת בית" שמאיר דיזנגוף נמנה עם ראשי מייסדיה, ועמד בראש הועד שלה.

במקור היה הבית בן קומה אחת ועם גג רעפים. בשנות העשרים, נוספה לבניין קומה שנייה. לאחר מות צינה, רעייתו בשנת 1930 , החליט דיזנגוף לתרום אותו להקמת מוזיאון לאומנות לעיר. באחד מנאומיו האחרונים אמר: "המוזיאון ישמש היכל האמנות ובית היוצר לכל חובב יצירה רוחנית וישמש מרכז חינוכי לעם ולנוער לשם פיתוח רגש הטעם הטוב".

 

הבית שימש את מוזיאון תל-אביב לאמנות מאפריל 1932, עוד בחייו של דיזנגוף. בצד המוזיאון ודירתו הפרטית של דיזנגוף פעלו בבית גם בנק אשראי, משרד הקונסוליה הבלגית ומשרד המוזיאון. על-מנת להתאים את המבנה למוזיאון, הוא הורחב מספר פעמים. תחילה נוספו לו  חדרים וכן קומת גג בת שני חדרים, שיועדה למגוריו של ראש העיר, על פי תוכניתו של האדריכל דב הרשקוביץ. ב- 1933 הזמין דיזנגוף את ד"ר קרל  שוורץ לשמש כמנהלו האומנותי של המוזיאון. בהמלצתו, הוחלט לערוך תוכנית מקיפה יותר להתאמת הבניין לייעודו החדש, בתכנון האדריכל קרל רובין. התוכנית החדשה הוסיפה 188מ"ר לשטח התצוגה (שהיה עד אז 238 מ"ר) ושינתה את חזיתו של הבניין, הקטינה את חלונותיו והוסיפה גרם מדרגות רחב בכניסה. ב-23 בפברואר 1936 נפתח המוזיאון בצורתו החדשה בטקס רשמי במעמד הנציב העליון. בצוואתו הוריש דיזנגוף את ביתו לילדי תל אביב ולתושבי העיר.

 

ב-14 במאי 1948, בשעות אחר הצהריים, התכנסו בבניין זה חברי מועצת העם ודוד בן גוריון הכריז באוזני חבריה ומוזמנים רבים על הקמתה של מדינת ישראל.

 

בינואר 1959 עבר המוזיאון לבניין הלנה רובינשטיין, וב-19 באפריל 1971 עבר למשכנו הגדול והחדש בשדרות שאול המלך. הבית  הפך ב-1972  לבית התנ"ך, ומתקיימות בו מאז תערוכות וספרייה בנושאי התנ"ך. ב-1980 נחנך בקומת הכניסה "היכל העצמאות" ששחזר את הכרזת העצמאות.

 
תמונות ומסמכים נלווים
 
חפש


ארכיון עירוני
© כל הזכויות שמורות לעיריית תל-אביב-יפו, אבן גבירול 69, טלפון: 1-599-588888
.האתר מספק מידע כללי בלבד. הנוסח המחייב הוא זה הקבוע בהוראות הדין הרלוונטיות כפי שיהיו בתוקף מעת לעת